Yerel seçimler işaret edildi: Bank of America’dan çarpıcı faiz tahmini

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ağustos ayı enflasyon verisi sonrası uluslararası bazı kurumlar enflasyon ve faiz tahminlerini revize etti.

ABD’nin en büyük ikinci bankası Bank of America’nın (BofA) Securities ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, paylaştığı bir raporda Türkiye’de ağustos enflasyonunun tahminleri aşması nedeniyle daha fazla faiz artışına ihtiyaç olduğunu belirtti. 

Bloomberg HT’de yer alan haberde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ağustos ayında sürpriz biçimde 750 baz puanlık faiz artışı yaptığı belirtildiği ifade edilen raporda “Önceki 2 ay beklentinin altında kalan faiz artırımları sonrası bu adım olumlu bir sürpriz oldu. Ancak enflasyon beklentilerinin daha da artması nedeniyle daha fazla faiz artırımına ihtiyaç var ve asıl soru mart ayındaki yerel seçimlerden önce bu tür bir artışın yapılıp yapılmayacağı?” değerlendirmesinin yapıldığı vurgulandı.

YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ

Enflasyonun ağustosta yüzde 59’a ulaştığını hatırlatan kurum, yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 58’den yüzde 70’e yükseltti.

2024 beklentisi de yüzde 38’den yüzde 40’a çıktı.

Enflasyonun gelecek yıl mayıs ayında yüzde 78 ile zirve yapacağı öngörüldü. Önceki beklenti yüzde 65 olarak kayıtlara geçmişti.

FAİZ ARTIŞINA ARA VERİLECEK

Bank of America, TCMB’nin faiz artışlarına devam edeceği ancak yerel seçim öncesi kış aylarında sabit bırakacağını belirtti.

Kurumun yıl sonu politika faizi tahmini yüzde 30 oldu. Seçimden sonra, 2024’ün 2. çeyreğinde ise politika faizinin yüzde 45’e çıkması bekleniyor.

Raporda TCMB’nin Mart ayına kadar finansal koşulları seçici olarak sıkılaştırmak için daha fazla niceliksel önlem alabileceği tahminine de yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir