Suç örgütlerine operasyonlar ‘patates hat’tı çökertemiyor

İSTANBUL – Ali Yerlikaya’nın İçişleri Bakanlığı’na gelmesinin ardından haziran, temmuz ve ağustos aylarında Emniyet Genel Müdürlüğü, yapılan görev değişiklikleri ile gündemdeydi. Eski bakan Süleyman Soylu’ya yakın isimlerin tasfiyesinin ardından eylül ayından itibaren ise suç örgütü kurma, yönetme, yağma, yaralama gibi suçlamalarla tutuklanan Ayhan Bora Kaplan’a yapılan operasyonla birlikte hareketli bir süreç başladı.

Kaplan’a yönelik yapılan operasyonlar sırasında hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hem de Bakan Yerlikaya, suç örgütlerine göz açtırılmayacağı ve kararlılıkla mücadele edileceğine yönelik mesajlar verdi. Bu mesajlardan sonra, önce Şahinler grubuna ardından da Bursa’da Terkinler çetesine yönelik operasyon düzenlendi. 6 Ekim’de ise 31 ilde başlatılan eş zamanlı operasyonlarda 39 suç örgütünden 307 kişi gözaltına alındı.

OPERASYONLAR SÜRÜYOR AMA İLETİŞİM YÖNTEMİNİN ÖNÜ KESİLMEDİ

Suç örgütleri ve uyuşturucu çetelerine yönelik operasyonlar hızla sürüyor ancak bu örgütlerin neredeyse hepsinin kullandığı ortak iletişim yöntemi engellenemiyor. Suç yapılanmaları, ‘patates hat’ olarak bilinen sahibi belirsiz hatlar üzerinden sürdürdükleri iletişimleriyle yasadışı işlerini organize ediyor.

AYDIN: VERİLERİ ÇALINANLAR VE GÖÇMENLER ÜZERİNE HAT ÇIKARILIYOR

‘Patates hat’larla ilgili çalışma yürütülmesine yönelik ihtiyaç, pek çok kez yetkili makamlar tarafından dile getirilmiş olsa da henüz somut bir adım atılmış değil.
Adli Bilişim Uzmanı Derviş Emre Aydın, ‘patates hat’ olarak bilinen iletişim yöntemini şöyle tarifliyor:

“Patates hat, telefon hattının kullanıcısı adına değil hat sahibi olduğunu bilmeyen başka bir kişi adına kayıtlı olduğu durumları tarif etmek için kullanılan bir terim.”

Aydın, son yıllarda kişisel verilerde sızıntı olduğuna yönelik iddiaları da hatırlatıyor ve suç yapılanmalarının hem verileri çalınan vatandaşların hem de göçmenlerin üzerine çıkarılan ‘patates hat’ların çok sayıda mağduriyet yarattığına da vurgu yapıyor.

İÇİŞLERİ VE BTK TBMM’YE RAPOR VERDİ, SORUN HALA ÇÖZÜLEMEDİ

Aydın, vatandaşlara, mağduriyet yaşamamaları için e-devlet üzerinden kendi adlarına kayıtlı olan hatları kontrol etmesi gerektiği uyarısını da yapıyor ancak bazı GSM operatörü çalışanlarının görevlerini suistimal ederek ‘patates hat’ kullanımının önünü açtığına yönelik iddialar da mevcut.

İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu raporda ‘patates hat’larla ilgili “FETÖ, PKK terör örgütleri başta olmak üzere çeşitli terör örgütü üyeleri, fuhuş, dolandırıcılık çete üyeleri ve arama-yakalama kaydı bulunan şahıslarca kullanıldığı” tespiti yer aldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) raporunda da ‘patates hat’ uygulamasının hatların dolandırıcılık ve terör suçlarında da kullanıldığı bilgisi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x